cost approach, 8.

One city garden a la my roommate Erica: about $100.

Having some greenery in our home amongst a sea of concrete: priceless.

One packet of Justin’s (new) Vanilla Almond Butter: 99 cents.

The insane deliciousness of Justin’s Vanilla Almond Butter: priceless.

(seriously…where can a girl find a full jar of this?!)

Being a total klutz and dropping my favorite glass plate: about 10 minutes of clean-up.

Slicing the tip of my finger in the process and not having any Bandaids: …I could do without.

One Veggie Burger with extra avocado from Delicatessen: $15.

A last minute trip downtown to get thee best veggie burger in the city for lunch: priceless.

One “beat the heat” up-do: a sock bun and about 5 bobby pins.

Deciding to wear my hair completely up and off my face for a full day: once in a blue moon.

One crazy thunderstorm, complete with hail: an hour+ spent waiting it out in Bantam.

Laughing about how much New Yorkers freak out about hail (especially via Twitter and Instagram): priceless.

What have you found to be priceless lately?

14 comments to cost approach, 8.

Leave a Reply

  

  

  

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


I'm the girl, Gracie Gordon. Here at GML you can follow my journey of dreaming, working, eating, loving, and blogging my way through life in NYC.



subscribe.